כדור הארץ כובעים.jpg
איחול לראש השנה.jpg

דף הבית  ◄  שאלות ותשובות

 
   ◄  שאלות ותשובות    
 
◄ כובעים, ממה הם עשויים ?
 
עולם הכובעים, הוא עולם ענק ומגוון, המכיל בקרבו, פסיפס עצום של סוגים ותת סוגים, מינים ותת מינים של כובעים שונים ומשונים, כובעים בהמון גדלים, כובעים בצורות לאין ספור וכובעים בצבעים וגוונים רבים מאוד. אלא, שהכובעים כולם מיוצרים ממספר מצומצם של חומרי גלם. ישנם כובעים המיוצרים מ...'לבד' כובעים המיוצרים מ...'בד' , כובעים העשויים מכותנה, כובעים המיוצרים מפשתן ואפילו כובעים מניילון.
הכובעים העשויים מ'לבד' תופסים פלכים גדולים באוכלוסיות רבות בעולם המתהדרים בכובעים לראשם, כובעים אלו בדרך כלל, נמצא יותר בחברות דתיות, או בעלות אוריינטציה עם נטייה למסורת ודת, אותם נראה חובשים יותר כובעים מ'לבד', לרוב כובעים שחורים או כובעים בצבעים הקרובים לשחור ואלו יהיו גם כמעט תמיד, כובעים בעלי שוליים, כובעים המעניקים 'סטטוס'.
 
 
◄ לבד, מהו ?
 
 לבד הוא שם נפוץ ל...'בד' בלתי אריג המשמש רבות את ענף הכובעים בהיותו חומר גלם לכובעים.
הלבד לכובעים עשוי בדרך כלל משיער שפנים וארנבות הדחוס בלחץ רב.
הלבד הוא חומר רך וגמיש, שניתן לעצבו בקלות, הוא גם קל ונאה למראה ולכן הוא נפוץ בתעשיית הכובעים.
 
 
◄ האם ניתן לחדש כובע קטיפה שנהרס בגשם?
 
לרשת חנויות פרסטר ציוד מתקדם ומיוחד המאפשר ניקוי ותיקון של כל הכובעים, גם כובעים שנמסרים במצב ממש גרוע, זוכים לטיפול מסור ואיכותי.
 
 
◄ הכובעים של 'פרסטר', היכן מיוצרים ?
 
הכובעים מבית 'פרסטר כובעים' מיוצרים במפעל הכובעים הוותיק ורב המוניטין שלנו כאן בארץ ובמפעלי הכובעים הידועים שלנו באירופה.
ב'פרסטר כובעים' ניתן לרכוש כובעים מתוצרת עצמית או כובעים מיובאים מפירמות הכובעים היוקרתיות בעולם,
כובעים אלו מקבלים את ה'פיניש' האחרון בידי מומחי הכובעים של 'פרסטר כובעים' אשר משדרגים את אותם כובעים לכובעים ממותגים ובעלי שם.    
 
 
◄ כיצד מייצרים את הכובע ?
 
כובעים עשויים בעיקר משיער שפנים או ארנבות. כל כובע דורש בין 5-7 ארנבות. השפן הוא נדיר יותר ושערו איכותי יותר מה שמייקר כמובן את העלות. ולכן, רוב הכובעים עשויים מארנבות.
בשלב הראשון מפשיטים את הארנבת או השפן מעורם. העור עובר ניקיון ועיבוד ראשוני. העור עובר תהליך להסרת השיער שישמש בסופו של דבר לעשיית הכובע. השער העליון בד"כ נזרק, ואחריו באות שכבות עדינות יותר של שערות. איכות השיער גם נמדדת לפי המקום שממנו נלקחה. בכל מקום בגוף הארנבת רמת הטיב של השיער שונה. אם זה מבחינת העדינות, הגמישות וההרגשה הנעימה של הכובע. בעצם העור נגרס והשיער מוצא ממנו בתלישה. בשלב הבא השיער עובר תהליך של ניקוי, ניפוץ והפרדה בין סוגי השיער השונים לרמות טיב שונות. דבר מעניין נוסף ישנו בתהליך, שאם נשים עליו את המשקל הכבד ביותר בעולם למשך זמן ממושך הוא יישאר מפוזר – שערות בודדות, אבל ברגע שהוא עובר עיבוד בתנועה סיבובית אפילו בין הידיים, הוא מתעצב ומתחיל לקבל צורה. השיער הזה עובר תהליך מורכב מאוד של עיבוד במכונות מיוחדות עם נוזלים. בשלב הבא השערות הופכות להיות בד בצורת פעמון (בגלל צורת המכונה) וזו הצורה הראשונית של הכובע – צורת פעמון. הבד הזה בצורת הפעמון עובר תהליך מתיחה. כשהבד הזה בא במגע עם חום הוא הופך להיות גמיש מאוד וניתן ליצור ממנו את הצורה המבוקשת. בשלב הזה פותחים לו שוליים והופכים את הכובע למשהו קצת יותר קרוב למה שאנחנו מכירים. תהליך הצביעה של הכובע נעשה אחרי הפיכתו לפעמון.
לאחר מכן עובר הכובע תהליך הקשחה, בהתאם למטרות הנדרשות בייצור. כאן מגיע שלב של שיוף וגיהוץ בקיטור כדי להתאים אותו לדגם הרצוי. הגענו לשלב הסופי, קישוטים הנתפרים לכובע, בד נגד זיעה, גיהוץ שוליים, ניקוי והברקה סופיים ומשם ישירות לאריזה ולדלפק החנויות.
 
 
◄ האם ניתן לעצב את הכובע עצמאית באמצעות אידים ?
 
היום, כל ילד שהתבגר נהפך מומחה לעיצוב כובעים. הוא יודע שיש בבית קומקום שמוציא אדים והוא כבר יודע לסדר את הכובע. אחר כך באים אליו עם כובע הרוס ואומרים לי, תראה מה קרה לכובע. אני שואל אותו, כמה מים של אדים שפכת עליו? בשביל לעצב את הכובע צריך מומחים. בנוסף, פעמים רבות שמצטבר אבק על הכובע, ואז הולכים לחתונה או לכל מקום אחר שיש לחות והיא מספיגה את האבק בתוך הכובע ונוצרים כתמים לבנים. לכן צריך להקפיד לנקות את הכובע מיד לפני שהאבק נספג בכובע".
 
 
◄ מה הם הגורמים המשפיעים על עלות הכובע ?
 
בפרסטר, תהליך ההשקעה בכובע הוא שקובע בסופו של דבר את מחירו. "שני פרמטרים עיקריים קובעים את מחיר הכובע: סוג החומר ורמת דחיסות" אומר פרסטר. "ככל שהכובע עובר תהליך דחיסה ארוך יותר כך הוא חזק ועמיד יותר, ואם מדובר בעוד כמה שעות עבודה אז המחיר עולה".
וזוהי נקודה חשובה שכדאי שבני הישיבות ידעו אותה. בפרסטר, כל שמות המותגים של הכובעים אינם מייצגים תיקונים קוסמטיים או חזותיים של הכובע אלא מייצגים את טיב החומר של הכובע. לדוגמא, "ברביסיו" הזול יחסית הוא עשוי ברמת דחיסות פחותה מאשר ה"ברנדולינו" וכך הלאה.